Web 2.0, Social Media, blogosfera, mikroblogi i serwisy społecznościowe. Blog Marty Klimowicz
poniedziałek, 15 września 2008
Co pewien czas piszą do mnie czytelniczki i czytelnicy bloga z pytaniem, gdzie warto studiować, by dowiedzieć się więcej na temat społecznych aspektów internetu i pokrewnych temu zagadnień. Pomyślałam, że warto kolejny raz odwołać się do zbiorowej inteligencji osób, które tu zaglądają i stworzyć bazę kierunków/szkół, gdzie można studiować tego typu tematykę. 
 
Pisałam już o Rzeszowskiej Akademii Innowacji Internetowych, która rusza w tym roku akademickim - podejrzewam jednak, że wiele tam będzie można się nauczyć o typowo praktycznej stronie internetu, mniej natomiast o teorii socjologicznej itp., bo też i nie takie jest założenie pomysłodawców Akademii. Od niedawna mam przyjemność uczyć w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, gdzie na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej funkcjonuje specjalność media cyfrowe i komunikacja; jednak również ten kierunek koncentruje się na przekazaniu wiedzy związanej raczej z budowaniem serwisów, niż ich aspektami społecznymi. Jak więc widać, stanowczo za słabo orientuję się w tym temacie, najwyższa pora to zmienić, mam nadzieję, że pomogą mi w tym Wasze komentarze. 
piątek, 12 września 2008
Web 2.0 tworzy zupełnie nowych celebrytów - teraz sławnym można stać się z dnia na dzień, czasem wystarczy zamieścić zabawny filmik w sieci, czasem dzieje się to zupełnie bez intencji i udziału nowonarodzonej gwiazdy. Internauci błyskawicznie przesyłają sobie linki do stron, liczba odwiedzin gwałtownie rośnie i tak oto rodzą się nowe twarze Web 2.0. Niektóre z nich znikają równie szybko, jak się pojawiły, inne sprytnie podtrzymują hype wokół swojej osoby i stale utrzymują swoją popularność. 
 
Przymierzam się właśnie do cyklu (na ile długiego - czas pokaże) artykułów (pojawiać się będą najprawdopodobniej na TechNOblogu) na ten temat; w sumie pierwszy z nich już się ukazał i poświęcony był fenomenowi Kominka. Mam nadzieję, że przy kolejnych tekstach będą pojawiały się również wypowiedzi osób, o których będę pisała. 
 
A na razie prośba do Was - mam już, co prawda, kilka swoich typów, na pewno jednak o wielu ciekawych zjawiskach internetowych najzwyczajniej w świecie nie wiem, chętnie więc wysłucham sugestii, o kim warto pisać. 
piątek, 05 września 2008
Miałam, co prawda, nie zapowiadać już kolejnych okołowebowych wydarzeń, ponieważ jednak do tego przykładam rękę (a nawet dwie), to nie mogę nie wspomnieć o cyklu spotkań BarCamp7.1, którego pierwsza odsłona już niebawem - 25.09.08, oczywiście - we Wrocławiu. Razem z Tomkiem Karwatką (Divante) i Markiem Lose (Internet Designers) - zapraszamy!