Web 2.0, Social Media, blogosfera, mikroblogi i serwisy społecznościowe. Blog Marty Klimowicz
Blog > Komentarze do wpisu

Protesty użytkowników przeciwko zmianom na FB i NK

To, co mogło w przeszłości być jedną z przyczyn sukcesu Naszej-Klasy, teraz obraca się przeciwko niej. A w zasadzie, nie tyle przeciwko niej, co przeciwko "nim", wstrętnym krwiopijcom, którzy "komercjalizują" nasz przecież serwis.
 
Podejrzewam, że sporo osób słyszało już o proteście związanym z wprowadzeniem opłat za usługę "Goście", informującą o tym, kto ostatnio odwiedził profil na NK. Ciekawe, że podobne protesty nie pojawiły się przy okazji wprowadzenia całkowicie płatnych prezentów - najwidoczniej dotychczasowa bezpłatność funkcji "Goście" sprawiła, że użytkownicy uznali, że "należy im się".
 
Myślę, że obecny protest przeciwko opłatom na NK ni wynika z faktu, że w istocie tak wiele osób uwierzyło, że ten serwis prowadzony jest przez grupę dobrych cioć i wujków, którzy zupełnie bezinteresownie poświęcają swój czas i pieniądze, by innym było dobrze. Wiązałabym to raczej z faktem zbytniego przywiązania się do idei "naszej" klasy, serwisu, w którym to użytkownicy dyktują prawa i ustalają regulamin. Warto również pamiętać, że dla wielu osób to Nasza-Klasa jest pierwszym serwisem społecznościowym, z jakimkolwiek się zetknęli (i najprawdopodobniej również ostatnim, z jakim będą mieli do czynienia). Osoby, które na co dzień nie korzystają z internetu lub ograniczają się do korzystania z komunikatorów, przeglądania plotek czy najnowszych wiadomości oraz od czasu do czasu sprawdzają swoją pocztę, nie muszą być świadome tego, jak wiele wartościowych miejsc w sieci w istocie dostępnych jest dopiero za opłatą. Część z nich mogła więc ulec złudzeniu, że w internecie wszystko jest za darmo.
 
Zbyt silne utożsamienie się użytkowników z serwisem społecznościowym stało się również udziałem Facebooka, którego twórcy niedawno wprowadzili dosyć znaczne modyfikacje layoutu. To, oczywiście, wywołało falę niezadowolenia użytkowników, tradycyjnie protestujących przeciwko naprawianiu czegoś, co znakomicie działa. 
 
Mam wrażenie, że tego typu protesty użytkowników świadczą przede wszystkim o ich przywiązaniu do społeczności zbudowanej wokół serwisu. Jakoś nie słyszałam o żadnych tego typu protestach związanych ze zmianami wprowadzanymi przez Grono.net czy polski oddział Bebo
niedziela, 05 października 2008, socin

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/10/05 11:46:04
Podobnie było z portalem randkowym "Sympatia.pl" - w ten sam spoób zostały wprowadzone opłaty - najpierw za podgląd odwiedzających, potem za dużą skrzynkę, następnie wprowadzono prezenty, profile wyróżnione i inne cuda. Na szczęście dla mojej kieszeni korzystałam z tego serwisu dosyć króko (jakiś rok). Opłaty nie były na tyle duże (50 PLN rocznie), żeby protestować, a usługa "Goście" to tam baardzo przydatna jest. No mój obecny mąż mnie odwiedził właśnie w ten sposób... ;-)
Więc ja osobiście nie mogę protestować. :)
Konta na Naszej Klasie nie mam (skasowałam), ale rozważam powrót. I usługę "Goście" na pewno będę chciała mieć, płątną czy nei. A ile ona kosztuje, tak swoją drogą?
-
2008/10/05 12:05:21
@fellinity - na NK opłaty jeszcze niższe: 10 zł na rok przy dokonaniu przelewu z konta, dwa razy więcej, gdy płacisz SMSem. Nawet biorąc pod uwagę, że duża część osób korzystających z NK to dzieci bez jakichkolwiek dochodów, trudno uwierzyć, że protestują, bo opłaty są za wysokie. Protestują, bo w ogóle wprowadzono jakiekolwiek opłaty.
-
2008/10/05 12:06:08
W chwili obecnej widzisz tylko 3 ostatnie osoby, które odwiedziły Twój profil. Płacąc im za usługę lista wydłuża się do 30 osób.

Nie wiem/nie pamiętam jak było wcześniej (na NK zaglądam sporadycznie i raczej w związku z pracą) ale wydaje mi się, że też była to lista 3 osób.
-
2008/10/05 12:10:30
@przemek - też nie pamiętam, ile osób widziało się wcześniej w ramach "Gości", ale jeśli masz rację i była to ta sama liczba osób, co teraz, to może problem tkwi w złym "sprzedaniu" nowej usługi?
-
2008/10/05 12:32:30
@Socin - ach so, czyli to akcja dla akcji. Zresztą - jak wrócę na NK, to wypowiem się bardziej, czy to faktycznie warte nawet tej dychy :)
-
2008/10/05 20:28:52
Fanatyk określił ( webfan.pl/protest-na-nasza-klasa.html ) protestujących celnym określeniem "naszoklasowi internauci" :)
-
2008/10/05 21:38:44
Dygresja - czym innym jest wszak protest, czy wyrazy niezadowolenia z nowych funkcji czy layoutu, a czym innym - z wprowadzenia opłat. W tym drugim przypadku zgadzam się tutaj z "socin". Ukłony.
-
2008/10/06 17:58:13
Naszoklasowi internauci ! doskonale okreslenie!! osoby, ktore maja o Internecie i zasadach w nim panujacych, takie pojecie jak ja o chemii supramolekularnej, przekonane, że w necie wszystko jest i powinno być za darmo, a żadne zagrożenia z netu nie płyną..., ech.
A co do facebooka, tu sytuacja jest zupelnie inna: przejrzysty, prosty, latwy do spersonalizowania, jedno-stronicowy layout byl zaleta fb, obecny podzial informacji na kilka stron jest malo przejrzysty, uniemozliwia szybkie znalezienie informacji, utrudnia dostep do aplikacji posiadanych zarowno przez siebie, jak i znajomych. Same wady..., niestety...
-
2008/10/06 18:00:35
@alex_koz a moim zdaniem jednak wcale tu nie o przejrzystość chodzi, a o przyzwyczajenie. ciekawa jestem, ile spośród narzekających teraz użytkowników FB za pół roku będzie w stanie przypomnieć sobie, o co im chodziło w tym proteście i co w zasadzie im się nie podobało w tym nowym, jasnym layoucie...
-
2008/10/06 19:57:40
Droga socin, jeżeli masz profil na gronie (a pewnie masz ;)), to zajrzyj na forum "Grono.net - Twój Serwis" - jest tam wiele (i dość ostrych) dyskusji na temat wprowadzanych zmian...
-
2008/10/06 20:04:07
P. S. Oczywiście protesty na grono.net nie mają specjalnie ostrej formy, ale taka już uroda serwisu - na większych portalach oburzenie jest bardziej nasilone, a i mobilizacja łatwiejsza...
-
2008/10/08 22:59:06
Hi hi, po prostu nasza-klasa znowu trafia na pierwsze strony. Serwisowi na pewno to pasuje; przecież nieważne, dobrze czy źle, byle po nazwisku!
-
2008/10/09 13:54:54
Przyznam, iż nie mam pojęcia, czy takie akcje społeczne mają też miejsce w krajach cywilizowanych, do których Polski wciąż nie zaliczam. Szczerze mówiąc, wątpię. Tymczasem protest ów ujawnił nam kilka interesujących kwestii.
Po pierwsze, nowe pokolenie przesiąknięte jest mentalnością starego - nastolatki żyją więc ze sklonowanymi wręcz od rodziców przekonaniami na temat natury otaczającego ich świata, co w tym przypadku przejawia się błędnym zrozumieniem kapitalizmu, jako mutacji socjalizmu podług zasady "wszystko mogę i wszystko mi się należy". To problem typowy dla Polski. Pokolenie naszych rodziców chciało kapitalizmu, który kojarzył im się jednak tylko z ideą pełnych półek sklepowych widzianych w Berlinie Zachodnim. W radosnym "hura" podczas zdobywania barykad socjalizmu, nikt nie zdawał sobie sprawy z istnienia tzw. reżimu kapitału, który jest efektem wolnego rynku. Nie ma już nic za darmo (nawet szalety miejskie są płatne, a za siusianie pod krzaczkiem grozi sąd grodzki i grzywna). Mało tego, na wszystko trzeba sobie zapracować. Jeśli przełożyć to na casus Naszej Klasy, mamy przykład typowo polskiej, zaściankowej myśli ekonomicznej charakteryzującej użytkowników tegoż serwisu. Rozumiem podobne pretensje w stosunku do telewizji publicznej, ale Nasza Klasa jest wortalem całkowicie prywatnym i komercyjnym. Być może określenie "społecznościowy" jest tu mylnie interpretowane i tłumaczone na "wspólny". A to jest właśnie efekt polskiego kapitalizmu wybudowanego na fundamencie socjalistycznym, co owocuje bardzo brzydko przekonaniem, że wszystko się nam należy. Za darmo...

Po drugie, po raz kolejny użytkownicy NK udowadniają słuszność tezy zakładającej, iż internauci to bezkształtna, tępa masa. Chciało by się powiedzieć, iż użytkownicy sieci to zwykli parafianie (w archaicznym tego słowa znaczeniu). Jak bowiem wygląda protest? Czyżby grono członków NK zwróciło się z zapytaniem do prawnika? Pobożne życzenie... Nie, tłuszcza rzuciła się w wir kolejnego łańcuszka. Kilku półanalfabetów przygotowało zestaw pełnych językowych błędów bitmap, które teraz są tysiącami wręcz bezmyślnie powielane przez innych. Przyglądam się temu zjawisku uważnie, notując swoiste kurioza - dysortograficzne protesty powielają nie tylko dzieci, ale i osoby z wyższym wykształceniem, w tym dziennikarze i nauczyciele. Tymczasem w jednej z wersji protestu naliczyłem, bagatela!, dziesięć błędów językowych!

Konkluzja jest smutna - głupich nie sieją.
-
2008/10/10 17:13:38
Już nie przesadzajmy z tym protestem. Serwis ma te kilka milionów użytkowników, więc wiadomo, że znajdzie się paru protestujących przeciw opłatom. Nie można uogólniać.
-
2008/10/10 17:18:00
Swoją drogą trzeba być niezłym dziadem by nie mieć tych 2 złotych co miesiąc.
-
2008/10/11 14:46:07
moim zdaniem piekne jest to, ze jak sie ludziom cos nie podoba, to potrafia sie zorganizowac walczyc o swoje:) gdyby tak latwo bylo w realu, to mielibysmy ladniejsze ulice, sciezki byloby w miejscach, gdzie chodza ludzie, a nie tam ktos narysowal kreske na planie itp..

mysle, ze tworcy n-k zalozyli sobie, ze najpierw pare userow bedzie protestowac, pozniej tematem zajma sie blogerzy i w ogole bedzie fajnie.

ludzie maja radoche z protestowania, buduje sie wtedy piekna wspolnota, milej mija czas, przyjemniej sie chwile z protestu wspomina po latach. cierpienie, bol i oplaty za dostep do serwisu jednoczą. identycznie jest w przypadku osob, ktore sie na tym blogu wypowiadaja. ci z kolei walcza, jednocza sie przeciw "naszoklasowym internautom" i zacofaniem. jesli nazwiemy te dzieci neostrady debilami, to takimi samymi debilami sa tutaj wszyscy, ktorzy nie zauwazaja tego podobienstwa - sa po prostu kolejnym elementem lancuszka. jak sie cos dzieje, to jest fajnie. takie jest zycie:)
-
2008/10/13 03:49:07
Byłbym ostrożny w chwaleniu takich pospolitych ruszeń, bo wszelkiej maści "lepperiady", w których orężem są chamstwo i analfabetyzm, zdecydowanie piękne nie są. Bunty ciemnogrodu nie wprowadzają ładu, lecz chaos. W "realu", szanowny Kolego, już to mieliśmy i nigdy nie kończyło się ładniejszymi ulicami. Wprost przeciwnie.
-
2008/10/13 21:49:17
Drogi Kolego, gdzie lepperiada, chamstwo i analfabetyzm? Szczerze mowiac teraz dopiero obejrzalem sobie dokladnie galerie wszystkich obrazkow protestacyjnych i wow, to rewelacja:) a przy tym pelna pelna kultura. Nie ma mowy o zadnym chamstwie. Jest dokladnie odwrotnie. Najbardziej chamska, niesmaczna i prymitywna jest dla mnie "grafika" autostwa popydo (tylko uwaga! on jest raczej po drugiej stronie protestu) zaczynająca się od "g... prawda, Nasza klasa to nie Matka Teresa...." Sorry, jeśli widzę wyraz na g... to czuje niesmak, do tego ta Matka Teresa... profanacja. Jeśli o tym chamstwie mowisz drogi Kolego, to się zgadzam. Ale ty o tym nie mowiłeś. Naszokolasowi Internauci, macie moje pełne wsparcie! STOP KOMERCJI! ;)
-
2008/10/14 17:45:03
@winnickr - to naprawdę zabawne pisać "stop komercji", gdy mowa o portalu komercyjnym, którego podstawowym celem jest zarabianie pieniędzy. Nie wiem, skąd pomysł, że Nasza-Klasa ma służyć czemuś innemu.
-
Gość: PP, *.chello.pl
2008/10/14 21:32:18
A co to jest ta n-k?
-
wqb
2008/10/17 17:13:50
a może jakas robocza teza o korelacji miedzy "protestujacymi" a ich wiekiem i stanem cywlinym?

imo argumentacja w stylu "precz z komercją - to NASZA klasa" to tylko fasada gdyż marudzącym chodzi nie o ideę a o łatwy dostęp do informacji "kto mnie ogladał" tj "kto się mną interesuje" która potencjalnie ma duzo większy wpływ na relacje w realu niż jakaś tam odznaka "superbrata".


stąd moja teza, że wśrod protestujacych będziemy mieli wyraźną nadreprezentację osób stanu wolnego (względem ogółu userów NK)


-
2008/10/17 17:17:06
@wqb - nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić. Gdyby faktycznie chodziło tylko o dostęp do informacji, jak piszesz, to co za problem zapłacić tych kilka złotych i mieć spokój na cały rok? I zupełnie nie zauważyłam, żeby osoby stanu wolnego były bardziej skłonne do korzystania z NK czy jakichś jej funkcji. Chyba, że tylko ja ciągle trafiam na zdjęcia ze ślubów/porodów/chrzcin itp. form aktywności wskazujących na pozostawanie w związku?
-
Gość: zabawne, *.alt.info.pl
2008/10/20 13:59:27
-
Gość: ola.online, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/10/23 11:38:38
przeczytane w manager magazin: z płatnego konta premium w serwisie fotka.pl korzysta tylko 2 proc. użytkowników.
czy to się może fotce opłacać? ha. i to jeszcze jak.
to właśnie oni generują 50 proc. przychodu (reszta z reklam).
-
2008/10/27 22:39:36
Kiedy w n-tym z kolei miejscu czytam m-ty z kolei tekst traktujący o "naszej-klasie", to zastanawiam się, kto jest nienormalny: czy ja, że z n-k nie korzystam, czy te 10 (podobno) milinów ludzi, którzy z tego portalu korzystają...? Bo wszystkie te teksty pisane są w takim tonie, jakby posiadanie konta na n-k było jakąś oczywistością...
-
2008/10/27 22:42:27
@raj - dla wielu osób jest to oczywistością, ale dlaczego od razu zakładać, że ktoś tu musi być (nie)normalny? Ludzie się od siebie różnią, na szczęście.
-
2008/11/04 18:55:46
Raj: ja też mam wrażenie w rozmowach z częścią ludzi, albo czytając rożne informacje w necie, że posiadanie telewizji i oglądanie w niej czegokolwiek jest oczywistością. A ja nie mam telewizora. I mimo wszystko nie zastanawiam się, kto tu jest (nie)normalny. :)
-
2008/11/12 12:19:33
W takim razie zapraszamy do nas - www.a23.pl - u nas wszystko jest darmowe :)
-
Gość: MY i JA, *.chello.pl
2008/11/17 00:40:19
zapłace bardzo chetnie ale za wartość i to tylko w jej "walucie"!!!!!!!
-
2008/11/25 17:54:56
Użytkownicy N-K są też twórcami serwisu, więc czemu nie mieliby mieć prawa do prostestu, jeśli coś im się nie podoba? Oczywiście serwis nie funkcjonuje za darmo, ale może jest tak, że właściciele są zbyt pazerni, dlatego wzbudzili złość użytkownikow?
Nie znam odpowiedzi na te pytania, ale myślę, że warto je sobie zadać.
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2008/11/27 01:28:24
Teza o użytkownikach jako "twórcach" portalu i generalnie o "twórstwie" portalu uprawniającym użytkowników do roszczeniowych żądań jest... śmieszna.

To prawda - mają prawo zarządzać własnymi zdjęciami. To prawda - mają prawo wiedzieć, kto ich zdjęcia oglądał.

Co mogą zrobić w takiej sytuacji? Wykasować zdjęcia z naszej-klasy. Nikt im nie każe pokazywać zdjęć akurat tam.

Twórcy portalu (oskryptowania, struktury organizacyjnej etc.) mają prawo do pobierania opłat za to, co zrobili, nie?

Ech. Bardzie łopatologiczne tłumaczenia mi do łba nie przychodzą. :(
-
2008/11/28 16:59:21
@, static-87-105-213-184.ssp.dialog.net.pl
Użytkownicy są jak najbardziej twórcami portalu - czym byłaby N-K bez nich? Dosłownie niczym, nie licząc pewnej ilości kodu i infrastruktury.
Twórcy oskryptowania mają prawo robić, co im się podoba - nie w tym rzecz. Chodzi o to, żeby jakoś wyważyć chęć zysków i "roszczenia" użytkowników, tak żeby wszyscy byli zadowoleni.