Web 2.0, Social Media, blogosfera, mikroblogi i serwisy społecznościowe. Blog Marty Klimowicz
Blog > Komentarze do wpisu

Szafiarki - modowa społeczność internetowa

Parę tygodni temu pytałam o ciekawe społeczności, które rozwinęły się na gruncie blogów. Szafiarki są jedną z młodszych internetowych wspólnot, jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy urosły w sporą siłę.
Na moje pytanie o społeczności e.milia poleciła mi przyjrzenie się polskim szafiarkom - dziewczynom prowadzącym blogi (głównie na bloxie - polecam wejście na dowolny, np. Lookbook i dalsze wędrowanie po blogrollach), na których prezentują swoje zakupy (często lumpeksowe, nierzadko jednak również z popularnych sieciówek), ale przede wszystkim - prezentują różnego rodzaju odzieżowe zestawy na sobie. Wiele z nich pokazuje swoje twarze, pisze o swoich znajomych, chłopakach i narzeczonych, wiadomo, gdzie mieszkają i czym się zajmują, ile i gdzie wydają na odzież. Zgroza. Absolutny brak prywatności.

To jednak nie wszystko, dziewczyny (a może raczej należałoby napisać - kobiety, bo większość z nich nie jest już nastolatkami) nie tylko czytają swoje blogi, inspirując się znajomymi, nie tylko dyskutują na gazetowym forum moda, ale również postanowiły założyć własne forum, na które zapraszają wyłącznie wybrane osoby, znane im z różnych aktywności internetowych.

Społeczność szafiarek jest dosyć młoda, najdłużej prowadzone blogi (m.in. Szafa Sztywniary czy wspominany już Lookbook) istnieją od niecałego roku; dosłownie z dnia na dzień blogów przybywa - obecnie jest już ich kilkadziesiąt i coraz trudniej je ogarnąć. Sama idea nie jest nowa, zapoczątkowały ją prawdopodobnie dwie sytuacje - z jednej strony popularny wątek "Co mamy na sobie - wklejamy fotki" (obecnie liczy on już sobie 12 edycji, każda to kilkaset postów i co najmniej kilkadziesiąt zdjęć forumowiczek) na Forum Moda, z drugiej zaś istnienie tego typu blogów prowadzonych głównie w języku angielskim (spora ich część pisana jest przez Skandynawki). Zagraniczne blogi pisane są znacznie dłużej, niż ich polskie odpowiedniki - Style Bytes prowadzone przez Agathe, istnieje od sierpnia 2005. Stąd też zdołały one zdobyć zainteresowanie czasopism zajmujących się modą, które od pewnego czasu poświęcaja dziewczynom swoje artykuły. Wśród polskich szafiarek największym zainteresowaniem cieszy się jak dotąd Ryfka, autorka bloga Szafa Sztywniary, która już dwukrotnie znalazła się na łamach prasy zagranicznej.

Moda na "szafy" pochodzi również od z blogów streetfashionowych (jak np. Ulice Warszawy czy FaceHunter, który w ten weekend poluje na ciekawie ubrane osoby w Warszawie), których autorki i autorzy fotografują interesująco ubrane obce osoby na ulicach czy w knajpach. Szafiarki poszły krok dalej i nie zdając się na łaskę czy niełaskę nieznajomego fotografa czy fotografki, postanowiły same siebie i swoje stylizacje upubliczniać.

Szafiarki nie tylko komentują swoje zdjęcia i dopytują się o szczegóły pochodzenia danego elementu odzieży; pomagają sobie również poprzez obdarowywanie siebie nienoszonymi dodatkami, rezerwują dla siebie ostatnie pary butów w sklepach czy wręcz dokonują za siebie zakupów i wysyłają następnie wymarzone ciuchy pocztą. Nie znam szczegółów większości transakcji, ich obecność daje się jednak zauważyć, oznaczałoby więc to, że obecność w sieci w ten sposób pozwala na zbudowanie wzajemnego zaufania i chęci bezinteresownej pomocy.

Szafiarki są według mnie doskonałym przykładem społeczności internetowej, której twórczynie (co ciekawe, nie udało mi się znaleźć żadnej polskiej męskiej szafy) są świadome tego, na co się decydują i jakiej części swojej anonimowości pozbywają się poprzez zaprezentowanie pozostałym internautkom i internautom swojego wizerunku. Jednocześnie jednak, wydaje się, że plusy płynące z takiej decyzji (pewien rodzaj mikrosławy, zawiązywanie znajomości z osobami, które mają podobne zainteresowania, wspominane już wzajemne pomaganie sobie) są na tyle istotne, że gra jest warta świeczki. Wreszcie, szafiarki zdają się panować nad swoim sieciowym wizerunkiem, tworząc go - jak już wspominałam - w kilku co najmniej miejscach, decydując się na udostępnianie określonej liczby informacji na swój temat (o jednych wiadomo niemal wszystko, łącznie z miejscem pracy męża i liczbą dzieci, o innych zaś niemal nic), fotografując się z ukrytą twarzą (lub też zupełnie się o jej ukrywanie nie troszcząc).

Szafiarki nie sprawiają w żadnym stopniu wrażenia osób zagubionych w sieci, nieświadomych potencjalnych zagrożeń (na niektórych blogach istnieje np. moderowanie komentarzy), wręcz przeciwnie - to sprawne internautki (wskazują na to m.in. fakt prowadzenia bloga z wklejanymi zdjęciami, zbiorem linków oraz założenie forum prywatnego), chcące znaleźć nowych znajomych, pokazać innym swoją stylizację oraz znaleźć nowe inspiracje.

Update: dotarły do mnie uwagi, że krytykuję tu ideę szafiarstwa - w żadnym wypadku, wszystkie ewentualne zarzuty, jakie pojawiły się w tym tekście są ironią; wydawało mi się, że czytelną.
niedziela, 16 marca 2008, socin

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/03/16 16:58:31
Też obserwuję szafiarki z wielkim zainteresowaniem i jestem im bardzo wdzięczna, za inspiracje, dodawanie odwagi i podpowiadanie, co w modowej trawie piszczy. To jest bardzo budujące, że jest tyle ciekawych, pełnych pasji i odwagi pięknych dziewczyn w Polsce :-)
-
2008/03/17 12:01:26
gdybym nie miała już wystarczającej ilości blogów (plus dwóch zamówień na nowe), pewnie założyłabym takiego bloga-szafę :).
-
2008/03/18 15:14:25
jestem wrażliwy na cierpienie innych, więc zdecydowanie nie dołączę do tej społeczności i nie założę bloga o tym co noszę:)
-
2008/03/29 17:57:40
A mi brakuję do tego "fotografa" i wprawy w zakładaniu blogów:]] Chociaż może kiedyś mi się uda, zobaczymy...
-
2008/03/31 21:43:20
A męska szafa jest: oldschoolowaszafa.blogspot.com/ :)
-
2008/03/31 23:42:28
@ryfka81 - dzięki za linka, ale coś tam nie za wiele na tym blogu, niestety.
-
Gość: waley, 89.174.107.*
2008/04/04 10:51:19
czyżby "szafiarki" pochodziło od www.NaszaSzafa.pl ?? ??
-
2008/04/04 10:59:38
tak mi teraz przyszło do głowy, że również wrocławscy fotoblogerzy tworzą taką społeczność, razem chodzą na "polowania", mają swoje forum i ogólnie zachodzi między nimi wiele interakcji
-
2008/10/19 23:12:24
Ogólnie zauważyłam że coraz więcej osób zaczyna pokazywać swój styl w sieci. Pojawia się coraz więcej blogów oraz portali na których prezentuje się ciuchy. Jak zwykle na zachodzie to było dużo wcześniej, pamiętam już 2 lata temu gdy byłam w niemczech to koleżanka pokazywała mi niemieckie szafiary.
-
2008/12/22 16:14:18
świetnie, że są takie blogi, bo dają inspiracje :)
-
2009/02/06 10:25:21
"szafiarki" - to społeczność która niewątpliwie zaraża moda i nieskonczenie inspiruje
-
2009/02/11 22:11:14
"czyżby "szafiarki" pochodziło od www.NaszaSzafa.pl ?? ??"

Polskie szafiarki to niezależne blogerki - nie wzięły się z żadnego modowego portalu. Raczej odwrotnie: na fali szafiarstwa zaczęło powstawać coraz więcej tego typu stron.
-
Gość: kika, *.wroclaw.vectranet.pl
2009/03/20 21:31:17
ryfka jest zleeeeem!!!! sledze ja w wielu internetowych odslonach i jest slaba... wystarczy zajrzec na blogi hel looks albo stil in berlin, zeby zobaczyc, co dzieje sie na europejskich ulicach. szafa ryfki nie ma z tym NIC wspolnego, oczywiscie na minus.
-
Gość: , 94.254.168.*
2009/08/15 00:12:57
Są może "szafiarki" z Trójmiasta? Bo całkiem mnie to interesuje...
-
2009/08/19 02:41:55
O maaatko, jestem ciekaw, co siedzi w głowie takich osób...
-
Gość: camellya, *.ssp.dialog.net.pl
2010/01/07 16:32:53
Hej,
pozdrawiam wszystkie szafiarki i osoby, które uwielbiają 'street fashion' :) po prostu moda.. och :) małe pytanie: czy ktoś z Was pisze prace magisterską/licencjacką na temat szafiar? chętnie skontaktuję się z takim osobami, powymieniam spostrzeżeniami/uwagami, bo właśnie piszę taką pracę. pozdrawiam! :) camellya XXX
-
Gość: monia, *.ghnet.pl
2010/09/12 12:41:44
Ja piszę :)
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2011/04/09 21:02:15
ja jestrm szafiarką
-
2011/08/29 12:10:00
Witam serdecznie,

Zapraszam do obejrzenia rankingu najlepszych polskich blogów szafiarskich dostepnego pod adresem: szafiarki.funfashion.pl

Każdy ma możliwość zagłosowania na swoje ulubione blogi oraz śledzenia najnowszych wpisów z danego bloga.

Jeśli prowadzisz takiego bloga koniecznie dodaj go do katalogu szafiarki.funfashion.pl/dodaj-bloga/. Zyskasz w ten sposób wielu nowych czytelników.

Pozdrawiamy,

ekipa funfashion.pl